Nemzeti Kulturális Alap
Pályázati azonosító: 106104/04193
Hímezni tanulok
A Gyöngyösi Gyöngyvirág Hímzőkör tagjaként az a megtiszteltetés ért, hogy részese lehettem az
- Palócföldi Hímzőtábornak.
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülte szervezésében, Horpácson, a Kálmán Kertje Vendégház adott otthont a lelkes szívvel alkotni szerető, kezdő és több évtizedes múlttal a hátuk mögött tovább fejlődni vágyó hímzők számára.
A program során megismerkedhettünk:
Szécsény környéki Palóc mintakincsekkel, a tájegységre jellemző öltéstechnikákkal.
Szakmai előadást hallgattunk
1 — Verebélyi Balázs
Junior Príma díjas a Népművészet ifjú Mestere előadásában,
Téma: Palócföld néprajza, kulturális öröksége
2 — Dr. Illés Károlyné Ani,
aki többek között Király Zsiga-díjas, Népművészet Mestere a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetettje, Valamint Békéscsabán oktatásképzést végez több, mint 30 éve leendő kézi és gépi hímző alkotók, valamint, hímző oktatók számára.
Téma: a mintatervezés elmélete, gyakorlatban való alkalmazása.
Köszönjük a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesült Házigazdáinak
Török Jánosnak elnök, Csiki Tünde alelnök, valamint minden egyes egyesületi tagnak, akik hozzá járultak szakmai tudásunkkal a megálmodástól, megszervezésétől, a minden részletre kiterjedő, magas színvonalú rendezvény sikeres lebonyolításában.
Továbbá köszönjük Fischer Józsefné Saci, Király Zsiga díjas, Népi iparművész fáradságos munkáját, aki technikai tudását átadva is segítette a jelenlévők számára elkészíteni és bemutatni a díszítménnyel ellátott vászon szatyor elkésztését, ezzel is emelve a rendezvény színvonalát.
Köszönöm, hogy olyan nők között lehettem, akikkel az öltések közötti idő jó hangulatú vidám percekkel volt telis-tele és egymást segítve fejlődhettünk napról napra.
I. Palócföldi Hímző tábor Horpácson a Kálmán Kertje panzióban.
A tábor zárónapja. Délelőtt mindenki az utolsó öltésekre koncentrált, elkészültek a vászontáskák, mintakendők Saci és Balázs iránymutatásával, nagyon sokat tanultunk tőlük és sokat tanultunk egymástól is. A közös ebéd után búcsúztunk a Kálmán Kertjétől és Horpácstól.
Köszönet a szervezőknek, a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete hímzőinek, Török János Mária Törökné Petró Csíki Tünde , Fiser Józsefné , Balázs Verebélyi és vendéglátónknak Júlia Zentai Erdős
- Palócföldi Hímző tábor Horpácson a Kálmán Kertje panzióban.
- nap a minta tervezéséről hallhattunk előadást, vendégünk volt dr. Illyés Károlyné, Ani néni, hímző, a Népművészet Mestere. Az előadás után a gyakorlatban is alkalmaztuk a hallottakat. Majd a mintákat felvittük a vásznakra Fiser Józsefné irányításával. Ez után már csak hímezni kellett a palóc motívumokat, a hagyományos öltésmintákkal: száröltés, lapos öltés, hurkolt lapos öltés.
Délután a felújított, új kiállítással berendezett Emlékház Kálmán Mikszáth – ba látogattunk, köszönet Molnár Zoltán polgármester úrnak a lehetőségért!
Az est zárásaként a palóc gasztronómiáról beszélgettünk Pásztor Éva könyve kapcsán, aki vendégünk volt vacsora után. A Vendégségben Mikszáth Kálmánnál c. Könyv palóc recepteket, Mikszáth- tal kapcsolatos történeteket rejt.
Köszönet a szervezőknek, a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete hímzőinek, Török János , Mária Törökné Petró , Csíki Tünde , Fiser Józsefné Balázs Verebélyi és vendéglátónknak Júlia Zentai Erdős
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1618338928695983&set=pcb.1618340085362534