Palócföld Öröksége – 4”- CSSP-TARGYALKOTO-SZ-2022-0077
Programjaink a Csoóri Sándor Alap, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósultak meg.
A tervezett foglalkozások célja volt a tudásmegosztás, a népi kismesterségek átörökítése, a szabadidő alkotó tevékenységgel való eltöltésének lehetősége, közösségszervezés. Érzékenyítés, tárgyalkotó népi kultúránk adaptálása, beépítése korunk elvárásainak figyelembevételével.
A kihalófélben lévő mesterségek alapszintű megismertetése, érdeklődés kiváltása a résztvevőkből. Ötleteket, mintalehetőségeket adjunk azon pedagógusoknak, szépkorúaknak, az ifjúságnak, kik alkalmazni szeretnék szabadidős tevékenységek szervezésénél, esetleg a mesterségek művelésének elhivatott részévé kívánnak válni. Nyújtsunk élményt, alkotói szabadságot, ötleteket, ismereteket őseink hagyatékából. Előadásainkra, foglalkozásainkra az egyes mesterségek iránt érdeklődőket is szeretettel vártuk, de természetesen jó továbbképzési, konzultációs lehetőséget is kínáltunk a szakmabélieknek is.
A programjaink 36 alkalommal valósultak meg, szakmai előadások, foglalkozások a tárgyalkotó kultúra népszerűsítése céljából, meglévő közösségek, vagy új körök alakulásának elősegítése céljából. A foglalkozások célcsoportja minden korosztályt felölelt, de elsődlegesen a nevelési oktatási intézmények tanulóinak szerettünk volna élményt nyújtó alkotótevékenységet nyújtani. Célzottan 14 alkalommal felnőtteknek, 22 alkalommal diákoknak. A tervezett foglalkozások eltérő helyszíneken, településeken valósultak meg. Minden foglalkozás a tárgyalkotó népművészet elméleti és gyakorlati tevékenységére építette a sikert, az élménynyújtó szabadidő eltöltését. Megvalósító mestereink népművészek, népi iparművészek, játszóházvezetők voltak. Népi bútorfestés, kosárfonás, adventi díszek, hímzés, mézeskalács készítés, ékszerkészítés szerepelt a programtervezetben.
Egyesületünk idén 20 éves évfordulóját ünnepelte, egy rendhagyó kiállítást szerveztünk a Népi Iparművészeti Múzeumban, de ez Losoncon (SK) valósul meg. Ünnepélyes keretek között tartottuk meg jubileumi Közgyűlésünket, megalakulásunk 20. évfordulója alkalmából.
Néhány kép az eseményekről.
VI. Nemzetközi Kispalóc kézművestábor Kozárdon és Várhosszúréten
Pályázati Azonosító: 0190-MMA-22-P
Szakmai beszámoló
„Az VI. Nemzetközi Kispalóc kézművestábor Kozárdon és Várhosszúréten”
Megvalósítás ideje: 2022. 07.18 – 07.23.
Helyszín: H- Kozárd, Várhosszúrét (SK)
Örömmel kaptuk a hír, mely szerint a Magyar Művészeti Akadémia, Népművészeti Tagozata támogatásban részesítette tervezett programjainkat.
Egyesületünk már több alkalommal valósított meg tárgyalkotó népi kiskézműves gyermektáborokat. Aggódtunk a pandémiás időszak utáni
esetleges korlátozások és szülői féltések miatt, de is a tervezett időszakban meg tudtuk valósítani a tábort.
Figyelembe véve az egészségügyi védő intézkedéseket, nem bentlakásos, hanem bejárós jelleggel valósultak meg a programok, kivéve a kozárdi helyszínre érkező Füleki kisdiákokat. Számukra szállást is biztosítottunk.
A tervezett költségvetésünk átgondolását követően kizárólag dologi kiadásokra terveztük kiadásainkat, a programok szakmai megvalósítására, valamint a csoportos étkeztetések szolgáltatására. A várhosszúréti táborlakók számára biztosítottuk a tízórai és uzsonnáztatáshoz szükséges alapanyagokat. Irodaszer vásárlásnál szükségszerűvé vált nyomtató tonerek beszerzése, de ennek teljes költségét nem kértük támogatásként, mivel nem csak a tábor idején kerül felhasználásra.
Legfontosabbnak, az egészségügyi folyamatos fertőtlenítést, takarítást, védő, óvó intézkedések betartását tartottuk.
Mindenki egészségesen, panaszmentesen élte meg a tábor időszakát.
A helyszín sem volt új, hiszen már évről-évre visszatérően tartunk rendezvényeket Kozárdon, Várhosszúréten. Ismerjük a település adta biztonságos környezetet, valamint az alkotó, szabadidős tevékenységekhez alkalmas feltételeket. Lehetőség adódott komoly alkotómunkára, a szórakozásra, népi játékok játszására, az egymástól való tanulásra, az együttélés, a szocializációs normák elsajátíttatására.
A célcsoportok szervezésének titka abban rejlett, hogy a diákok, tanulók, a mesterekkel együttmunkálkodva tudjanak dolgozni, alkotni, osszák meg tapasztalataikat, alkalmazkodjanak egymás életviteléhez, szakmailag példaértékű fogásokat sajátítsanak el egymástól. A társadalmi környezet, az eltérő nyelvi ismeretekkel, szociális kompetenciákkal rendelkező diákok számára ajándékként valósultak meg a táborok.
A tervezett programon Kozárdon 22 fő volt a résztvevő. /jelenléti ív mellékelve/ Felvidéki, szlovák diákok is érkeztek/ Várhosszúréten (SK):26 fő.
A gyékényezés, hímzés, sárkánykészítés, ékszerkészítés, mézeskalács díszítés, a néptánc, népmesemondás, népdaltanulás, csuhézás, fafaragás, agyagozás, gyöngyfűzés foglalkozások előre megtervezett időpontokban, valósultak meg. A szabadidőben népi gyermekjátékok játszására, tanulására nyílt lehetőség.
A napi kézműves programok zárásaként valósult meg a néptánc, népmesemondás, énektanulás, mint tervezett program.
Pedagógiai szempontból, kiváló minősítéssel értékelhetjük, zárhatjuk az eltöltött időt, szakmai szempontból – a diákok tudásmegosztáson vettek részt, melyet később alkalmazni tudnak. Nemzeti, tárgyalkotó népi kultúránk, néprajzi ismereteik bővítésével, remélhetőleg hozzájárultunk nemzeti identitástudatuk elmélyítéséhez.
A részvételt mindenki térítésmentesen vehette igénybe.
A táborok résztvevőinek nyilatkozataiból összegezve, sikerrel valósult meg a rendezvény, számítanak és várják az elkövetkezendő alkalmat.
A Támogatás a megvalósítás alapfeltételeit biztosította, segítségével programunk elérte célját. A megvalósítás, mint élménypedagógiai eszköz volt a titkon vágyott célunk eléréséhez, hiszen az együttélés, együttmunkálkodás, az alkotás öröme, az egymásnak való segítségnyújtás a munka során összekovácsolt akarva-akaratlanul is egy kis közösséget. A program az alkotás örömébe feledkeztetve járult hozzá a tudásmegosztáshoz, nemzeti kultúránk terjesztéséhez, identitástudatuk erősítéséhez.
Köszönjük a támogatást, reménykedve, hogy a jövőben is lesz módunk és lehetőségünk előteremteni a megvalósításhoz szükséges agyagi feltételeket.
A program során eleget tettünk a Támogatói okirat, VI. Nyilvánosság, 19. pontjában elvárt (PR) kötelezettségeknek.
Kozárd, 2022. 09. 12.
XVI. Nemzetközi Csipkekonferencia és Kiállítás Kozárdon
Letölthető jelentkezési lap (A jelentkezési határidő letelt!)
Az V. Nemzetközi Kispalóc kézművestábor Kozárdon
Az V. Nemzetközi Kispalóc kézművestábor szakmai program megvalósítását 2021. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.
„Nemzetközi Kispalóc kézművestábor”
Megvalósítás ideje: 2021. 07.01 – 07.05.
Helyszín: 3053 Kozárd, Fő út 47.
Örömmel kaptuk a hír, mely szerint a Magyar Művészeti Akadémia, Népművészeti Tagozata támogatásban részesítette tervezett programunkat.
Egyesületünk már több alkalommal valósított meg tárgyalkotó népi kiskézműves gyermektáborokat. Kicsit aggódtunk a pandémiás időszakra hozott központi intézkedések, a határzár miatt, de végül is a tervezett időszakban meg tudtuk valósítani a tábort. Figyelembe véve az egészségügyi védő intézkedéseket, nem bentlakásos, hanem bejárós jelleggel valósult meg. A tervezett költségvetésünk átgondolását követően két tételsorra helyeztük kiadásainkat, programok megvalósítására és a vírusfertőzés elkerülésére. Legfontosabbnak, az egészségügyi folyamatos fertőtlenítést, takarítást, védő, óvó intézkedések betartását tartottuk.
Mindenki egészségesen, panaszmentesen élte meg a tábor időszakát.
A helyszín sem volt új, hiszen már évről-évre visszatérően tartunk rendezvényeket Kozárdon, ismerjük a település adta biztonságos környezetet, valamint az alkotó, szabadidős tevékenységekhez alkalmas feltételeket. Lehetőség adódott komoly alkotómunkára, a szórakozásra, népi játékok játszására, az egymástól való tanulásra, az együttélés, a szocializációs normák elsajátíttatására.
A célcsoportunk kettőssége abban rejlett, hogy a diákok, tanulók, a mesterekkel együttműködve is tudjon dolgozni, alkotni, osszák meg tapasztalataikat, alkalmazkodjanak egymás életviteléhez, szakmailag példaértékű fogásokat sajátítsanak el egymástól. A társadalmi környezet adta, és tágabb értelemben elvárt magatartási, alkalmazkodási, szociális kompetenciák spontán elsajátíttatása is volt titkon a célunk. A gyermekek többségének a részvétel, családi hátterüket tekintve ajándékként valósult meg.
A tervezett programon 20 fő volt a résztvevő. /jelenléti ív mellékelve/ Felvidéki, szlovák diákok is érkeztek/ A gyékényezés, hímzés, sárkánykészítés, ékszerkészítés, mézeskalács díszítés, a néptánc, népmesemondás, népdaltanulás, csuhézás, foglalkozások előre megtervezett időpontokban, valósultak meg. A szabadidőben népi gyermekjátékok játszása, tanulása volt.
A napi kézműves programok zárásaként valósult meg a néptánc, népmesemondás, énektanulás, mint tervezett program. A felnőtt mesterek, alkotó tevékenységet végezve, a diákokkal egy időben dolgoztak, megvalósult a „generációk együttmunkálkodása” is.
Pedagógiai szempontból, kiváló minősítéssel értékelhetjük, zárhatjuk az eltöltött időt, szakmai szempontból – a diákok tudásmegosztáson vettek részt, melyet később alkalmazni tudnak. Nemzeti, tárgyalkotó népi kultúránk, néprajzi ismereteik bővítésével, remélhetőleg hozzájárultunk nemzeti identitástudatuk elmélyítéséhez.
A foglalkozásokat vezető mesterek is alkalmat, lehetőséget kaptak az otthoni, mindennapi tevékenységektől mentes kikapcsolódásra, egyben tevékenységük során hozzájárultak a „fő”, célcsoport számára tervezett programok sikeres megvalósításához.
A részvételt mindenki térítésmentesen vette igénybe.
A tábor résztvevőinek nyilatkozataiból összegezve sikerrel valósult meg a rendezvény, számítanak és várják az elkövetkezendő alkalmat.
A Támogatás a megvalósítás alapfeltételeit biztosította, segítségével programunk elérte célját. A megvalósítás, mint élménypedagógiai eszköz volt a titkon vágyott célunk eléréséhez, hiszen az együttélés, együttmunkálkodás, az alkotás öröme, az egymásnak való segítségnyújtás a munka során összekovácsolt akarva-akaratlanul is egy kis közösséget. A program az értékalkotás örömébe feledkeztetve járult hozzá a tudásmegosztáshoz, nemzeti kultúránk terjesztéséhez, identitástudatuk erősítéséhez.
Igényként merült fel a tábor folyamatos fenntartása, megvalósításának folytatása.
Köszönjük a támogatást, reménykedve, hogy a jövőben is lesz módunk és lehetőségünk előteremteni a megvalósításhoz szükséges agyagi feltételeket.
Néhány kép, mely a tábor alkalmával készült
Bevezető rendezvény Csipke konferencia Kozárd


================================================================
Kézműves akadémia
A népi kézműves akadémia megvalósítása során videofilmek forgatására került sor. A filmek forgatókönyveinek elkészítése során elsődleges szempont volt a szakmaiság, a tevékenységek során elsajátítható fogások, az alkotói ismeretek megosztása. Fő szempont volt a kétnyelvűségi akadályok leküzdése, segítség képpen nem csak magyar, hanem szlovák nyelven is sikerült megoldani a tudásmegosztást. Elkészült egy pedagógiai módszertani, vezetési ismereteket, tapasztalatokat megosztó előadás, valamint a tájegység, Palócföld – Felvidék népi tárgyalkotó kúltúráját tovább éltető tojásírás, bútorfestés, kosárfonás, kákafonás és csuhéfonás gyakorlati tevékenységét bemutató rövidfilm. Legyen hasznos minden tárgyalkotó, szabadidőt szervező, hasznosan eltölteni kívánó számára.
Kozárd, 2021. 07. 20. Török János
================================================================
Csipkeverők képzése Szécsény
Az akadémiát a rozsnyói vezető projektpartner szervezte. A rendezvény lebonyolítása 2021.július 29-én kezdődött. Témája a gömöri csipkeverés ezidáig sokak számára még ismeretlen tervezési, megvalósítási szakmai fogás bemutatása, megtanítása volt. Új ismeretekkel gazdagodtunk, hosszú idő óta lehetőség adódott a személyes találkozásra, emberbaráti kapcsolataink felelevenítésére.
Szécsény, 2021. augusztus 01. Török János

================================================================


================================================================
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete, mint a kisprojekt kedvezményezettje /H-353 Kozárd, Fő út 12. adószám: 18639261-1-12/ a FMP-E/1901/4.1/030 regisztrációs számú Inspiráló kulturális örökség című projekt zárórendezvényén vett részt 2021. augusztus 27-én Rozsnyón. A megjelenteket köszöntötte Helena Novotná igazgató asszony, /GOS/ majd a projekt előkészítését, célkitűzéseit, a megvalósítás folyamatát ismertette. Anezka Kleinová bemutatta a programelemeket, méltatta a közös munka jelentőségét. Török János egyesületünk képviseletében, mint kisprojekt partner mutatta be az egyesület tagjai által megvalósított népi kézműves oktatófilmeket, kiemelte az együttműködés során megfogalmazódott jövőbeni teendők jelentőségét. Angela Cintelova szakmai bemutatójával, újabb néprajzi ismeretekkel gazdagította a jelenlévőket.
“XIV. Nemzetközi Csipkekonferencia és Kiállítás Palócföldön”
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete
tisztelettel meghívja Önt és kedves ismerőseit
„XIV. Nemzetközi csipkekiállítás és konferencia
Palócföldön” rendezvényére
2019.június 28-30.

Helyszín: H-3053 Kozárd, Fő út 12.
Program:
Június 28. (péntek):érkezés,regisztráció, szállásfoglalás
Június 29. (szombat): 10 óra
A rendezvény hivatalos megnyitása
Köszöntőt mond: dr. Hajasné Banos Márta, Kozárd község polgármestere,
Kéked László, a MMA Népművészeti Tagozatának vezetője
dr. Bablena Ferenc István, Nógrád Megye Közgyűlésének alelnöke
A rendezvényt és a kiállítást megnyitja: Török János, az egyesület elnöke
Bemutatkozik a Magyar – Kínai Kulturális Egyesület
Előadó: Wang Yuxiang az egyesület alelnöke
Megalakult a „RINK”
Remeselnícky inkubátor Gemer
Előadó: Helena Novotná intézményvezető
Konferencia, előadás, gyakorlati ismeretek, tudásmegosztás
„Móga csipke” új kutatási eredmények
Előadó: Erdei T. Lilla etnográfust, múzeológus
Szakmai bemutató, műhelymunka
A móga csipke sajátos elemeinek technikai megoldásai
Gyakorlatvezető: Erdei T. Lilla
Június 30. (vasárnap)
Látogatás a Tari Meditációs Központba, a Karma Kagyüpa Buddhista Közösség első magyarországi Meditáció Központjába
< – >
A rendezvény értékelése, a program zárása
Közreműködik: Holecz Istvánné (Margitka) népdalénekes, a népművészet mestere
Támogatóink: Kozárd Község Önkormányzata, Népművészeti Egyesületek Szövetsége

www.palocegyesulet.hu www.kozard.hu www.nesz.hu

Információ: Török János – +36709841912
Csipkeverés az Iskolában – NTP-MKÖ-16-0081
Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete
H-3053 Kozárd, Fő út 12.
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete együttműködve a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskola vezetőségével, szabadidős tevékenységként csipkeverő foglalkozásokat szervezett az intézmény tanuló számára. Az egyesület sikerrel pályázott az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Támogató) megbízásából, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett, “A hazai nemzeti kulturális örökségének megőrzését, a nemzetiségi hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló tehetséggondozó programok támogatása” című, NTP-MKÖ-16 kódjelű pályázati kiírásra.
“Csipkeverés-4” című pályázatunk támogatásban részesült.
A támogatott program lehetőséget nyújtott a csipkeverő tanulók számára szakmai eredményeik, tudásuk bővítéséhez, elismertetéséhez.
Tanulóink egy éven keresztül heti rendszerességgel szakköri keretek között ismerkedtek a csipkeverés tudományával. Tudásukat, alkotásaikat bemutatták, Szécsényben az Új Nemzedék Központ által szervezett területi Roadshow rendezvényen, valamint a Hagyományok Háza, Népművészeti Egyesületek Szövetsége által szervezett XII. Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat regionális kiállításán, melyen eredményesen szerepeltek.
A tanév végén, 3 napos alkotótáborban vettek részt Tarnamérán, ahol az alkotómunka mellett pihenésre, kikapcsolódásra, szórakozásra, népi játékok tanulására, helytörténeti ismeretekre is szert tehettek.
A foglalkozások szakmai megvalósítóinak, a közreműködő önkéntes segítőknek, a fogadó nevelési oktatási intézmény vezetőinek, pedagógusainak köszönjük a közreműködést, a sikeres program megvalósításában való részvételt.
Pályázati azonosító: NTP-MKÖ-16-0081
Szécsény, 2017. július 13. Török János
Képek
XII. Nemzetközi Csipkekonferencia és Kiállítás Palócföldön – Alkotóhét
Programok
Alkotótábor
H-3053
Kozárd, Fő út 12.
2017. június 20.
Kedd:
Érkezők fogadása, regisztráció,
szállásfoglalás, megnyitó—ismerkedés – vacsora.
2017.
június 21.
Szerda
9.00 Műhelymunka:
„Gyakorlati sajátosságok, fogások a „Hunnia”csipke készítésében”
Előadó, foglalkozásvezető: Turós
Istvánné (Évi) – Kárpáti Veronika – Fáyné Tornóczky Judit
2017. június 22.
Csütörtök:
Egész napos szakmai
műhelymunka.
Szakmaelméleti beszélgetés : „Hodrustyáni csipke”
Angela Cintelova – rozsnyói
Vert Csipke Klub
2017. június 23.
Péntek:
Műhelymunka
zárása, a konferenciára érkezők fogadása, helyi kiállítás berendezése.
Tánc-Tánc – Takács Bernadettel
2017. június 24.
Szombat:
10.30
XII.
Nemzetközi Csipkekonferencia és Kiállítás
„Híd mely minket összeköt” – partneség
1.“Horgolt csipkék és a palóc
viselet”s
Előadó: Erdei T.
Lilla – múzeológus – etnográfus
Közreműködik: Bocsi Éva – népi iparművész
2.
A „Körmöcbányai vert csipke”
3. “A vert csipke Szlovákiában”.
Előadó: Angela Cintelova (Rozsnyó)
13.00 Ebéd
Szakmai konzultáció
15.00 Utazás Szécsénybe
16.00 Kiállítás megnyitó
Felvidéki Partner, a Gemerské
Osvetove Stredisko
Csipkekészítőinek kiállítása
3170 Szécsény, Ady
Endre út 7. Kubinyi Ferenc Múzeum
(Forgách- kastély)
Este,
vacsora után a Kozárdért Alapítvány szervezésében:
”
Tánccal-zenével-szeretettel”
néptánc bemutató a Balassi Bálint Megyei Könyvtár
támogatásával.
2017. június 25.
Vasárnap
Reggeli után szakmai kirándulás
„Hunnia
Csipkemúzeum”
H-2696
Terény, Arany János út 70. Házigazda: Fáyné Tornóczky Judit
12.30 Ebéd
A rendezvény zárása – értékelése
Hazautazás.
A rendezvény fővédnöke: Kékedi
László– népi iparművész, a népművészet mestere,
a Magyar Művészeti Akadémia tagozatvezetője
A rendezvény támogatói:
Kozárd Község Önkormányzata,
Kozárdért Alapítvány
Nemzeti Kulturális Alap
„A XII.Nemzetközi
csipkekonferencia, alkotótábor és kiállítás Palócföldön szakmai program
megvalósítását 2017.évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.”
„Csipkeverés-4.” NTP-MKÖ-16-0081
„Csipkeverés-4.”
NTP-MKÖ-16-0081
Nemzeti Tehetség Program
„Kiállítás és műhelymunka bemutatása”
2017. március 10-én 10.00 órától
HELYSZÍN: Művelődési Központ, 3170 Szécsény, Ady Endre út 12.
Emberi Erőforrások Minisztériuma Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete
H-3053 Kozárd, Fő út 12.
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete együttműködve a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskola vezetőségével, negyedik éve működtet szabadidős tevékenységként csipkeverő foglalkozásokat az intézmény tehetséges tanulói számára. Az egyesület sikerrel pályázott az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Támogató) megbízásából, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett, Nemzeti Tehetség Program “A hazai nemzeti kulturális örökségének megőrzését, a nemzetiségi hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló tehetséggondozó programok támogatása” című, NTP-MKÖ-16 kódjelű pályázati kiírásra.
“Csipkeverés-4.” című pályázatuk a Támogató döntése alapján 700 000 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült.
A program a támogatással a tehetséges csipkeverő tanulónak nyújt lehetőséget, tudásuk bővítéséhez, szakmai eredményeik bemutatásához. A foglalkozások, az alkotótábor, a nemzetközi kiállításokon való részvétel szabadidejük hasznos, élményt nyújtó eltöltéséhez járul hozzá.
Pályázati azonosító: NTP-MKÖ-16-0081
Közgyűlés – 2016.
Tisztelt Tagtársak!
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete 2016. december 10-én 10.30-órakor éves Közgyűlést tart.
Helyszín: 3053 Kozárd, Fő út 47. (IKSZT ház)
A meghívót és a napirendi pontokat mindenkinek elküldtem, kérlek benneteket feltétlen jelezzétek részvételeteket.
Megjelenésetekre feltétlen számítunk.
Üdvözlettel: Török János – elnök