BEMUTATKOZÓ
Az egyesületünk bemutatása
Kezdetek
2002 nyarán összegyűlt néhány Nógrád megyei alkotó népi iparművész, és megfogalmazódott bennük az igény egy jogilag is elismert alkotó közösség, egy egyesület alakítására. Hosszú volt a jogi procedúra, de végül is 2002. szeptember 27-én jogerőre emelkedett a bírósági végzés.
A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete a jogi folyamat megindításától tevékenykedik.
Szerveztünk kiállításokat, továbbképzéseket, tartottunk bemutató foglalkozásokat, vezettünk alkotó gyermekfoglalkozásokat.
Az egyesület alapító tagjai
Török János- vesszőfonó-népi iparművész, Balassagyarmat
Törökné Petró Mária-vesszőfonó, gyermekjáték-készítő-Balassagyarmat
Sasvári János,-bútorfestő, faragó-népi iparművész-Szügy
Szepesi János-fafaragó-népi iparművész-Salgótarján
Takács Béla, Takács Béláné-mézeskalácsosok-Szécsény
Ferkó István-díszműkovács népi iparművész-Nógrádszakáll
Misik Tamásné-csuhéfonó-Rétság
Nagy Ádám-fazekas-Karancskeszi
Pethő Veronika-gyöngyfűző-néptáncos-Nemti
Szabó János-néptáncos, koreográfus-Nemti
Az egyesület felvételét kérte a Népművészeti Egyesületek Szövetségébe, melynek elnöksége a kérelmet elfogadta, tagjai körébe sorolta.
Programjaink célja
A palóc népi kismesterségek, a népművészeti és kézműves értékek megőrzése, átörökítése.
Összefogni a vidék, kistérség társadalmának népművészettel foglalkozó mestereit. Ennek érdekében együttműködési megállapodás dolgoztunk ki a szlovákiai Füleken székelő Pro Futuro Polgári Társulás Motolla Kézműves Körének tagjaival. A Motolla kézművesei kérték tagfelvételüket, ezáltal teljes jogú tagjai lettek az egyesületünknek, így az együttműködési megállapodás egyben már tagság is lett. Célunk még a fiatal, tartósan munkanélküli, alacsony képzettségű csoportoknak a kismesterségek elsajátításának lehetőségét biztosítani.
Az Európai Uniós csatlakozással egy nagyobb (európai) közösség figyelmét felhívni kulturális örökségeinkre..
Jelen
Egyesületünk 2002-ben alakult. Tagjai vagyunk a Népművészeti Egyesületek Szövetségének. Tagjaink képviselik Palócföld népi kultúráját. Működésünkkel Palócföldön, a térség településein, határon túl, az Európai Unió számos országában működő szervezetekkel, alkotókkal valósítunk meg projektek.
Kiállításokat, mesterségbemutatókat, tudásmegosztó képzéseket szervezünk. Együttműködünk a NMI Nógrád vármegyei irodájával. Fogadunk érettségi előtt álló tanulókat közérdekű önkéntes munka végzésére. Minősítésünk: közhasznú, Alapszabályunkban megfogalmazottként, a tárgyalkotó népi kultúra éltetését, átörökítését tesszük, e célkitűzések értelmében tevékenykedünk.
Egyesületünk 20. éves évfordulóját 2023-ban egy rendhagyó kiállítással és közgyűléssel ünnepeltük. Örömünkre szolgál, hogy taglétszámunk 2024-ban a 44 főről 62 főre bővült. Ez szakmailag is megerősít bennünket, és egyben igazolja az egyesület létjogosultságát, igényként merül fel az alkotó mesterek számára egy jól működő közösséghez való tartozás szükségszerűsége.
Szakmai érdekképviselettel járulunk hozzá a közösségi élet tartalommal való feltöltésének sikeréhez.
Kapcsolataink: lengyel, szlovák, francia, orosz, horvát, finn, bolgár és spanyol szervezetekkel. Népi kultúránk bemutatása, ápolása közfeladat, igényként jelenik meg nevelési, közművelődési intézményekben, a lakosság körében. Tevékenységünk révén többen láthatják kiállításainkat, mesterség bemutatóinkat. Többen népi iparművészek, népművészek mesterei, a MMA köztestület tagjai, népi játszóház vezetői végzettséggel rendelkeznek.
A tagság munkáját a Népi Iparművészeti Tanács, a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, Magyar Kézművességért Alapítvány, a Magyar Művészeti Akadémia majd minden évben díjazza. „Kultúrájában, által él a nemzet” hitvallásunkat megfogalmazva tesszük tiszta forrásból merítve dolgunkat, hozzájárulva nemzeti értéktárunk gazdagításához, Palócföld kultúrkincsének átörökítéséhez.
ELÉRHETŐSÉGEK
Elnök:
Török János
E-mail: janos@palocegyesulet.hu
Telefon: +36 70 984 1912
Alelnök:
Kiss Tünde
E-mail: bytundekiss@gmail.com
Alelnök:
Csiki Tünde
E-mail: csiki.tunde13@gmail.com